Igen. A pszichológia már régen, sokféleképpen bizonyította, hogy személyiségünket, viselkedésünket alapjaiban határozza meg a családban, a születési sorrendben elfoglalt helyünk. Hisz az elsőszülött gyerek egy ideig egyke volt, megtapasztalhatta, hogy ő szülei, nagyszülei, felnőtt rokonai egyetlen szemefénye – de azt is átérezhette, hogy a szülei még tapasztalatlanok, aggódósabbak, bizonytalanabbak. Gondoljunk bele! Az első gyermek születése, Tovább olvasom!
Bejegyzések
A stílus mag az ember
Tudjuk. A beszédstílus is mindent elárul rólunk, rólad, mindannyiunkról. A gyerekneveléshez az is hozzátartozik, miként, milyen hangsúlyokkal, milyen szavakkal, milyen hangerővel beszélünk egymás között a családban. Hogyan, mire használjuk a nyelvet? Mert lehet a szeretet, a megértés, de a bántalmazás, az elnyomás, a megalázás, a verbális agresszió, az erőszak nyelve is. A gyerek megszületésétől fogva Tovább olvasom!
Az érintés, a szeretet csodája
Akármilyen időket élünk, soha ne felejtsük el, amit számtalan pszichológiai kísérlet, megfigyelés bizonyított az elmúlt évtizedekben, hogy érintés, testi közelség nélkül a gyermekek, a csecsemők nem fejlődnek a megfelelő ritmusban. Mind testi, mind szellemi fejlődésükben hátrányt szenvednek szerencsésebb társaikhoz képest, megsínylik az ölelő szeretet hiányát. Harry Harlow 1969-ben híres majomkísérletében igazolta, hogy az anyjuktól a Tovább olvasom!
Óvodából iskolába
Ez az esemény nagy lépcsőfok a család és a gyermekek életében.
Ki kit kiskorúsít?
Szülők a már majdnem felnőtt gyereket vagy a felnőtt gyerekek az idősödő szülőt, vagy a házastársak közül egyik a másikat. Egyik sem szerencsés. Kiskortól az a helyes nevelés, ha megtanítjuk a gyerekeket arra, igenis hozhat az őt érintő kérdésekben saját döntést, lehet véleménye, s az őt körülvevő felnőttek meghallgatják és figyelembe is veszik azt. Ha Tovább olvasom!
A történelmi és családi traumák lelki feldolgozása, feloldása
Online előadás: A történelmi és családi traumák lelki feldolgozása, feloldása
Hogyan őrizzük meg lelki egészségünket?
Online előadás: Hogyan őrizzük meg lelki egészségünket?
Mentális egészség
Online előadás: Mentális egészség
Évfordulók, sorsfordulók
Amióta az ember számolt az idővel, és tudatosabban gondolkodott, azóta nagy jelentőséget tulajdonított a különböző, bizonyos időszakhoz köthető történéseknek. A múló és örökké változó, hullámzó időben ezek az időszakok más fénybe kerültek, kerülnek. Így készít bennünket megállásra, elgondolkozásra egy-egy ünnep, és különböző fogadalmak megfogalmazására az év vége: valami elmúlik, valami új kezdődik, búcsúztatjuk az óévet Tovább olvasom!